You are currently viewing Okna do mieszkania w bloku

Okna do mieszkania w bloku

Wielu inwestorów kupujących mieszkania na rynku wtórnym decyduje się na wykonanie generalnego remontu i wymianę okien. Jakie okna do mieszkania w bloku sprawdzą się najlepiej, jeśli chcemy uniknąć strat ciepła, a przy tym zminimalizować koszty związane z użytkowaniem lokalu? Czy warto wybrać okna energooszczędne?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić współczynnik przenikania ciepła (Uw), który informuje nas o tym, ile ciepła przenika przez metr kwadratowy okna. Im niższy współczynnik, tym lepsze parametry izolacyjne. Obecnie wskaźnik Uw nie może być wyższy niż 1,1 W/(m2K), ale od 2021 roku nastąpi zaostrzenie przepisów – okna będą musiały charakteryzować się izolacją termiczną na poziomie nie wyższym niż 0,9 W/(m2K).

Zastanawiając się, jakie okna do mieszkania wybrać, warto również sprawdzić współczynnik RW, który informuje o stopniu izolacji akustycznej. RW na poziomie 30 dB oznacza, że okna redukują hałas o 30 decybeli. Wybór odpowiedniego modelu pozwoli nam wyeliminować nieprzyjemne dźwięki otoczenia – odgłosy przejeżdżających samochodów, dzieci bawiących się na placu zabaw przed blokiem oraz inne hałasy, które mogą przeszkadzać w odpoczynku.

A jakie okna do bloku sprawdzą się najlepiej, jeśli nasze mieszkanie jest położone na najwyższej kondygnacji, np. 12 piętrze? W takiej sytuacji warto również uwzględnić wodoszczelność oraz odporność okien na wiatr. Mieszkania zlokalizowane na najwyższych piętrach są szczególnie narażone na negatywne czynniki zewnętrzne, dlatego, jeśli chcemy, żeby służyły w nienagannym stanie przez długi czas, powinniśmy zainwestować w stolarkę okienną najwyższej jakości.

Dodaj komentarz