ciepłe okna pcv Dąbrowa Górnicza

Okna – doskonałe źródło ciepła

Okno… Im większe, tym przyjemniej i jaśniej w wnętrzach. To oczywiste. Jednak dzięki nowoczesnym oknom wysokiej jakości można także ograniczać straty ciepła, a nawet pozyskiwać energię do ogrzania domu. Jakie okna mogą być źródłem ciepła?

Nowoczesne, ciepłe, dobrze izolujące, a przy tym wykorzystujące promienie słoneczne do ogrzania domu to okna, które spełniają wymagania domów energooszczędnych i pasywnych. Ich parametry są podstawowym kryterium wyboru. Budując czy remontując dom, trzeba jednak pamiętać, że najistotniejsze są wymagania cieplne zawarte w projekcie obiektu – dotyczy to zarówno okien energooszczędnych, jak i pasywnych. Oferta dostawcy stolarki powinna być przede wszystkim dopasowana do wymagań projektowych danego budynku.

Okna do domów energooszczędnych

Takie okna muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Od stycznia 2021 roku wymagania te są jeszcze wyższe. Wartości współczynnika przenikania ciepła U okien i drzwi balkonowych dla zamieszkałych pomieszczeń, w których temperatura jest równa lub wyższa niż 16 stopni C, nie powinna być większa niż 0,9 W/(m²K). Natomiast w oknach połaciowych maksymalna wartość to 1,1 W/(m²K). Dotyczy to kompletnych okien z szybami i okuciami.

Okna do domów pasywnych

Okna do domów pasywnych są objęte bardziej rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi parametrów cieplnych. Umownie określa się, że okna do domów pasywnych powinny mieć współczynnik przenikania ciepła niższy niż 0,8 W/m²K.
WARTO WIEDZIEĆ
Jakie jest zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym, a jakie w energooszczędnym? Roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej określa współczynnik EP – podawany w jednostce kWh/(m²·rok).

  • Dom pasywny ma zapotrzebowanie nie większe niż 15 kWh/(m²·rok).
  • Dom energooszczędny na poziomie 30-70 kWh/(m²·rok).

Ciepłe szyby

Jeśli chodzi o funkcję okna jako źródła ciepła, to najistotniejsza rolę pełnią tu pakiety szybowe. Szyby do okien energooszczędnych oraz pasywnych muszą mieć współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,5- 0,6 W/m²K, a nawet niższy. To określa ich wysoką termoizolacyjność.
Natomiast na zwiększenie lub zmniejszenie dopływu energii cieplnej z promieni słonecznych można wpływać stosując szyby z odpowiednim współczynnikiem g. Współczynnik przepuszczalności energii g, nazywany także Solar Factor, określa w procentach jaka część energii promieniowania słonecznego padającego na szybę jest przepuszczana do wnętrza domu. Im wyższy procent, tym zyski energii z światła słonecznego będą większe. Ciepłe okna powinny mieć współczynnik g na poziomie około 60%.
Jaki więc pakiet szybowy wybrać, by był i ciepły, i dawał oszczędności energii?

Najlepiej pakiet trzyszybowy (czyli dwukomorowy) o Ug 0,4 lub 0,5 (W/m²K). Bardzo polecane są szyby niskoemisyjne. Zastosowanie takiego szkła w oknach z pakietami szybowymi dwukomorowymi umożliwia uzyskanie najwyższej wartości zysku energii słonecznej (współczynnik g 71%), a to daje energooszczędność i komfort cieplny w pomieszczeniach.
Jeżeli tak dobre pakiety szybowe zostaną zamontowane w wysokiej jakości profilach, takich jak system VEKA Softline 82, to wyprodukowane z nich okna osiągną współczynnik Uw nawet 0,72 W/m²K, czyli spełniający wymogi standardów pasywnych.
Innym rozwiązaniem na wykorzystanie szyb jako źródła ciepła jest zastosowanie nowatorskiego szkła grzewczego, które emituje ciepło, dzięki temu, że jest podłączone do prądu. Zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniach, czasem wręcz zastępując tradycyjne grzejniki.

Ciepłe okna wymagają ciepłego montażu

Chcąc uzyskać jak najlepsze parametry okien już zamontowanych, trzeba je bardzo precyzyjnie zainstalować. Szczególnie ważne jest ocieplenie przestrzeni na styku okna z murem. Wykonuje się je najczęściej za pomocą pianki montażowej, ale może to być np. wełna mineralna czy taśma rozprężna.
Najlepiej, by okna było montowane z zastosowaniem warstwowego montażu, zwanego też ciepłym lub szczelnym. Od zewnątrz izoluje się taśmami wodoodpornymi (paroprzepuszczalnymi), a od wewnątrz paroizolacyjnymi. Stosuje się zasadę: szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz, aby wypuścić wilgoć zgromadzoną w budynku. System uszczelnienia okna w ścianie powinien być trójwarstwowy:

  • warstwa termoizolacyjna, czyli wypełnienie wysokiej jakości materiałem izolującym termicznie i akustycznie (np. wspomniana pianka poliuretanowa);
  • zabezpieczenie przeciwwilgociowe od zewnątrz, zabezpieczające warstwę środkową przed zawilgoceniem, które jednocześnie nie zamyka warstwy środkowej (pozwala na ujście pary wodnej);
  • zabezpieczenie wewnętrzne mające funkcję paroizolacyjności.

Najcieplej od południa

Chcąc jak najlepiej wykorzystać energię promieniowania słonecznego jako źródła energii do ogrzewania domu, należy projektować duże przeszklenia od strony południowej. To z tej strony światło jest najdłużej, więc daje największe możliwości skorzystania z darmowej energii. Oczywiście te korzyści są odczuwalne w sezonie grzewczym. Natomiast latem, w upalne dni duże przeszklenia muszą być skutecznie osłaniane przed słońcem, np. roletami zewnętrznymi, by uniknąć problemu z nadmiernym nagrzaniem wnętrz.

 
 
Zamontuj to !

Zacznijmy współpracę

Zaproponujemy , przygotujemy ofertę i zamontujemy twoje okna i drzwi w dwa tygodnie lub mniej .