You are currently viewing Izolacja akustyczna – istotna cecha dobrych okien
Quiet zone inside a home

Izolacja akustyczna – istotna cecha dobrych okien

Co wpływa na poziom izolacyjności akustycznej okien? Najważniejsze elementy to pakiety szybowe i profile okienne. Izolacyjność akustyczna jest parametrem szczególnie ważnym, jeżeli okna są przeznaczone do budynków usytuowanych w głośnej okolicy. Dobre okna potrafią odizolować wnętrza od hałasu nawet w pobliżu lotniska czy autostrady. Zatem przed podjęciem decyzji o wyborze okien, warto wiedzieć, co oznacza Rw, C czy Ctr, bowiem to parametry związane z izolacją akustyczną.

Dźwięk i hałas – czym się różnią

Dźwięk to zjawisko fizyczne – drgania mechaniczne działają na organ słuchu i inne zmysły, rozchodzą się w postaci fal.
Hałas to drgania mechaniczne, które działają na nasze zmysły za pośrednictwem powietrza i są nieprzyjemne, dokuczliwe lub wręcz szkodliwe. Poziom natężenia dźwięku jest podawany w decybelach (dB). Jaki poziom hałasu jest bardzo męczący? Dla przykładu ruch uliczny to ok. 80 dB, przejeżdżający samochód ciężarowy to blisko 90 dB, a startujący samolot to prawie 120 dB. Spokojna rozmowa to około 40 dB.

Pakiety szybowe

Na poziom izolacyjności okien wpływa przede wszystkim izolacyjność akustyczna oszklenia. Podawana jest jako oznaczenie Rw.
Standardowy pakiet dwuszybowy o budowie 4/16/4 (dwie szyby 4 mm i przestrzeń między nimi 16 mm) posiada współczynnik Rw na poziomie 34 dB, a to oznacza, że o tyle decybeli tłumi hałas. W praktyce – jeśli hałas na zewnątrz jest na poziomie 70 dB, to przy zamkniętych oknach głośność zostanie zmniejszona do 36 dB. Odczucie hałasu z ulicy maleje o około połowę.
Jeszcze lepsze parametry ma szkło tzw. asymetryczne, np. 6/16/4. Dzięki temu okno uzyska wartość Rw około 37 dB. Wyciszy więc hałas do 33 dB, a to bardzo odczuwalna zmiana na lepsze dla naszego słuchu.
Najbardziej skuteczne jest szkło warstwowe, które osiąga Rw nawet do 51 dB.
UWAGA
Wartość Rw dla pakietu szybowego nie jest wartością Rw dla całego okna. Rw szyby dotyczy wyłącznie próbki szkła lub szyby zespolonej o określonych wymiarach, badanej w warunkach laboratoryjnych.

 

Wskaźniki C i Ctr, czyli jak okno izoluje dźwięki

Wskaźniki C i Ctr określają zdolność całej przegrody budowlanej lub elementu, np. okna, do izolowania hałasów:
wskaźnik C określa poziom tłumienia hałasów bytowych, a także hałas jaki powstaje podczas startu samolotu na pobliskim lotnisku czy przejazdu pociągu. Dotyczy dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości.
wskaźnik Ctr określa tłumienie hałasów zewnętrznych, pochodzących z komunikacji miejskiej (stały hałas). Dotyczy dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości.
Najczęściej w dokumentacji projektowej budynku podawane są wymogi akustyczne dla okien w odniesieniu do źródeł hałasu ulicznego, czyli Ctr. Wymogi te są określane wskaźnikiem Ra2, przy czym Ra2 = Rw + Ctr. Natomiast dla ochrony przed hałasem pochodzącym np. z pobliskiego lotniska, wymogi określa się wskaźnikiem Ra1, gdzie Ra1 = Rw + C.
Przykład:
Okno z profilami VEKA Softline 82 MD i pakietem szybowym o podwyższonych parametrach ochrony akustycznej ma współczynnik Rw (C; Ctr) = 44 (-1; -3)
To samo okno inaczej tłumi hałas w zależności od jego widma. Wymogi wg Ra2 dla ruchu ulicznego są nieco niższe. W przykładowym oknie wynik jest następujący: Ra2 = Rw + Ctr = 44 – 3 = 41 dB.
Wymogi wg Ra1 dla hałasu spowodowanego np. startującym samolotem są większe i dla przykładowego okna obliczamy je: Ra1 = Rw + C = 44 – 1 = 43 dB.

Ciche okna – najlepiej profile okienne w wersji MD

Uszczelki to kolejny istotny element wpływający na izolacyjność akustyczną okien. Typ uszczelnienia AD jest standardowo w profilach okiennych (skrót z niemieckiego Anschlag Dichtung ). To dwie uszczelki przylgowe – tzw. przylga zewnętrzna i wewnętrzna.

Profil VEKA Softline 82

Lepiej izolujące akustycznie są okna z uszczelnieniem typu MD, czyli dodatkową uszczelką środkową (z niemieckiego Mittel Dichtung). Poza przylgą zewnętrzną i wewnętrzną mają dodatkowe uszczelnienie w części środkowej styku profilu ościeżnicy i skrzydła okiennego. Takie okna nie tylko skuteczniej izolują akustycznie, ale i termicznie. Dlatego wersję MD poleca się do domów w hałaśliwej okolicy, gdzie istotne jest wyciszenie pomieszczeń.
Zamawiając okna należy sprawdzić czy wybrany model jest oferowany w wersji AD i MD. Na przykład profile VEKA Softline 82 można zamówić w obu wersjach. Uszczelki mogą być w kolorze czarnym, szarym lub karmelowym, co pozwala dopasować je do kolorystyki profili.
VEKA oferuje także profile, które w standardowej wersji mają trzy uszczelki. To profile Artline 82 MD wyposażone w trzy uszczelki wykonane z EPDM. Dzięki temu ramy i ościeżnice dobrze chronią przed hałasem z zewnątrz, a także przed przeciągami i zimnem.

Zobacz film o uszczelnieniu AD i MD 

Okucia, czyli szczelny docisk

Chcąc zadbać o skuteczną izolację akustyczną należy także zwrócić uwagę na okucia okna, a dokładnie mówiąc na prawidłowe wyregulowanie siły docisku skrzydła do ościeżnicy oraz równomiernego ułożenia skrzydła względem ościeżnicy. Oznacza to, że skrzydło na całym obwodzie powinno w takim samym wymiarze zachodzić na ościeżnicę.

Dodaj komentarz