Temat oszczędzania energii, obniżania kosztów utrzymania domu, rosnących cen energii jest tematem, który w ostatnich czasach robi „karierę”. Niestety… Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska wymagają zdecydowanych działań ekologicznych i ekonomicznych. Dużo mówi się o efektywności energetycznej domów. Co to oznacza i jak mają się do tego okna?
Co to jest efektywność energetyczna? To określenie odnoszące się do energii zużywanej przez dom, by mieszkało się w nim komfortowo, a przede wszystkim ciepło.
Efektywność energetyczna to inaczej zależność między energią dostarczoną do budynku a energią uzyskaną. Im mniej energii trzeba dostarczyć, by ogrzać czy schłodzić pomieszczenia, podgrzać wodę użytkową, tym lepsza jest efektywność domu.
Dążenie do zera
Wszystkie nowe domy powinny być tak budowane, by mieć niemal zerowe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania.
Są więc dwa główne cele:
• zmniejszenie zapotrzebowania na energię
• jak największe wykorzystanie źródeł odnawialnych
Właśnie dlatego zostały zmienione warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki w Polsce. Od 2021 r. jednorodzinne domy mieszkalne powinny się charakteryzować wskaźnikiem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji pomieszczeń oraz podgrzania wody użytkowej – tzw. współczynnik EP – na poziomie poniżej 70 kWh/(m²*rok).
https://veka.pl/okna-doskonale-zrodlo-ciepla/
Okna mają nie lada znaczenie w tej sytuacji.
Ocena efektywności
Przy ocenie efektywności energetycznej bierze się pod uwagę izolacyjność termiczną ścian, dachu, podłóg i oczywiście okien oraz drzwi. Na liście są także wentylacja, system ogrzewania i chłodzenia domu oraz podgrzewania wody.
Dobre okna, czyli jakie?
Nie ma domu efektywnego energetycznie bez dobrych okien. Przez nie potrafi uciec mnóstwo ciepła. Tym bardziej, że obecnie na topie wśród architektonicznych trendów są bardzo duże okna, tzw. wielkogabarytowe. Ściana okien o szerokości 6 metrów i wysokości 2,5 metra czy nawet więcej, nie jest już niczym niezwykłym.
Nowoczesna architektura uwielbia szkło! W gronie tych ulubieńców duże okna zajmują ważne miejsce. Szczególnie rozsuwane okna tarasowe, łączące wnętrza domu z jego otoczeniem są chętnie wybierane w nowoczesnych projektach.
Jakie więc powinny być okna, by poprawiły efektywność energetyczną domu? O jak najlepszym (czytaj: jak najniższym) współczynniku Uw. Według norm budowlanych, obowiązujących od 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być wyższy niż 0,9 W/m2·K.
Przypominamy – Uw dotyczy całego okna (w od słowa window), natomiast Uf to współczynnik profilu (f czyli frame), zaś Ug szyb (g czyli glass). Im niższy jest współczynnik U całego okna, tym lepiej dla efektywności energetycznej budynku.
Współczynnik przenikania ciepła U obowiązujący od 2021 roku
* Okna, drzwi balkonowe
– temperatura w pomieszczeniach ≥ 16°C – U maksymalnie 0,9 W/(m²K)
– temperatura w pomieszczeniach niższa niż 16°C – U maksymalnie 1,4 W/(m²K).
Szczegóły: nowe-normy-dla-okien-od-2021-roku
* Okna połaciowe
– temperatura w pomieszczeniach ≥ 16°C – U maksymalnie 1,1 W/(m²K)
– temperatura w pomieszczeniach niższa niż 16°C – U maksymalnie 1,4 W/(m²K).
* Drzwi zewnętrzne
– U maksymalnie 1,3 W/(m²K).
Okna bez strat
Przez złej jakości stare okna i drzwi może uciekać aż 30 % ciepła. Zatem zainstalowanie nawet najekonomiczniejszego kotła czy ocieplenie ścian i dachu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli okna nie będą odpowiednio ciepłe.
Warto też pamiętać o kolejności prac remontowych. Najpierw ocieplamy ściany i dach, wymieniamy stolarkę otworową, a dopiero wtedy inwestujemy w nowoczesne źródło ciepła. Najlepsze nawet urządzenie grzewcze nie da rady ekonomicznie ogrzać „dziurawego” domu…